איטום גגות

איטום גגות

איטום גגות

כאשר יש בבית גג רעפים אין צורך לבצע איטום מפני חדירת מים, מכיוון שהרעפים מונעים את חדירת המים לבית. כאשר בונים בבית גג שטוח (ללא רעפים), יש הכרח לאטום את הגג, מכיוון שתקרת הבית אינה אטומה ומי גשמים יכולים לעבור דרכה.  

באיטום גג חשוף יש הכרח לבצע את כל שלבי האיטום הבאים:

  • שלב א' יציקת בט-קל. מדובר ביציקה של בטון דליל (בט קל = בטון קל) שיוצרת משטח חלק וכן את השיפוע הנדרש לכיוןן הצמ"גים (צמ"ג = צינור מי גשם = מרזב). במקרים מסוימים פורסים לוחות קלקר, לשיפור הבידוד הטרמי של הבית.
  • שלב ב' הלחמת יריעות ביטומניות בעובי 5 מ"מ, שתפקידן למנוע את חדירת המים לבית.
  • שלב ג' יריעות חיפוי, יריעות חיזוק וסרגלים – מיושמים בהיקף הגג (בחלק הפנימי) ע"מ למנוע מעבר אפשרי של מים בתפר שבין היריעות הביטומניות שפרשנו על גג, לבין קורות הבטון העולות בצידי הגג.

סיום עבודת האיטום

לאחר סיום עבודת האיטום, יש לסתום את פתחי הצמ"גים ולבצע בדיקת הצפה למשך 72 שעות. בבדיקה זו מציפים את הגג במים ובודקים שאין נזילות בתוך הבית. בדיקת הצפה אמורה לאשר לנו שעבודת האיטום בוצעה כמו שצריך. אם ב – 72 שעות הללו לא נצפתה רטיבות בבית, ניתן לרוקן את המים מהגג/ מרפסת ולהמשיך בעבודות הבניה.

בעבודות האיטום אין 99% עבודה! טיפת המים תמיד תמצא את המקום הקטן שלא נאטם כראוי ותחדור לתוך הבית. סעיף האיטום הוא זול ביחס לשאר העבודות בבית, אולם תיקון של איטום לקוי עלול להיות יקר ביותר ולעיתים אף לא אפשרי. לכן, יש להקפיד לעבוד עם קבלן איטום מקצועי, בעל מוניטין רב שנים ולקוחות ממליצים. כמו כן מומלץ שמפקח בניה מטעמכם יוודא את ביצוע העבודה כנדרש.