לקראת פרויקט הבנייה

לקראת פרויקט הבנייה

לקראת פרויקט הבנייה

בבואנו לבנות בית עלינו לקבל אלפי החלטות בתוך שמונה עד עשרה חודשים. אנו עלולים לקבל עשרות עד מאות החלטות שגויות. על מנת להימנע מכך חובה עלינו לוודא כי יש בידינו את כל הנתונים הדרושים לקבלת ההחלטה.

הניסיון מראה שבכל פעם שאנו נדרשים לבצע רכישה נקודתית במהלך פרויקט הבנייה שלנו (ריצוף וחיפוי, נגרות, אלומיניום ועוד) אנו מתייחסים אליה כאילו הייתה הרכישה החשובה ביותר בפרויקט!

 

חריגות כספיות בבנייה מצטברות למאות אלפי שקלים, וברוב המקרים הן אינן נובעות מהוצאה אחת גדולה מאוד שלא תכננו, אלא מהצטברות של חריגות קטנות רבות של אלפי שקלים. תופעה זו חוזרת על עצמה שוב ושוב ואנו מוצאים את עצמנו בחריגה תקציבית גדולה מהמתוכנן.

אנו מרשים לעצמנו לחרוג בסעיפים מסוימים, אך לא מצטיינים בחיסכון בסעיפים אחרים.
חובה עלינו לשאול את עצמנו: האם נוכל להסתדר עם מוצר זול יותר? האם החריגה מהתקציב היא הכרחית?

לדוגמא:

א. נניח שאנו רוכשים אריחים והקצבנו 100 שקלים למ"ר. אנו עשויים להיתקל באריח שמחירו 120 שקלים למ"ר. לכאורה תוספת של 20 שקלים בלבד למ"ר, אולם בבית ששטחו 200 מ"ר, מדובר בתוספת של 4000 שקלים, ואם נוסיף לה את הפחת, שעומד על 15%, נגיע לחריגה של כמעט 5000 שקלים.

ב. במחיריהם של הכלים הסניטריים יש פערים עצומים בין הפשוט והנוח לבין המעוצב והממותג. ברז למטבח יכול לעלות 600 ש"ח או 6000 ש"ח. בקניה לכל הבית ההפרשים עלולים להסתכם בעשרות אלפים.

ג. הדעה הרווחת אומרת שככל שיהיו בבית יותר נקודות חשמל, כך הוא יהיה נוח יותר לתפעול. יש דרכים פשוטות ויעילות לדעת אילו נקודות חשמל אנו צריכים או רוצים. הבנה, והפנמה של ההבדל בין מה שאנו צריכים לבין מה שאנו רוצים עשויה לחסוך לנו אלפי שקלים ויותר!

ביתנו אמור להיות נוח, נעים ומתאים למגורים לנו ולמשפחתנו. חשוב שלא להיסחף אחר גחמות עיצוביות של מעצבים ויועצים אשר לעתים חושבים כי הבונה שכר אותם על מנת שיטביעו את חותמם בבית, וחוטאים למטרה. אגב, גם יועצים שהם קרובי משפחה וחברים הרוצים בטובתנו – לא בהכרח ידעו לתת את העצות הנכונות עבורנו, גם אם סיימו לבנות את ביתם בעבר הלא רחוק.

חשוב להיות החלטיים ומגובשים ברצונותינו וצרכינו. ככל שעניינים רבים יותר יישקלו מראש, כך תהליך הבנייה יהיה יעיל וקצר יותר, וביתנו איכותי יותר ובעיקר – המתאים ביותר עבורנו.