קבלן אינסטלציה

קבלן אינסטלציה

קבלן אינסטלציה

קבלן האינסטלציה (אינסטלטור = בעברית שרברב) מעורב בחלק ניכר משלבי הבניה, החל משלב השלד ועד לגמרים. לרוב, האינסטלטור עובד ע"פ תכניות של יועץ אינסטלציה. עבודות האינסטלציה כוללות הכנת תשתיות המים והביוב – שוחות ביוב, צנרת דלוחין, צנרת מים חמים וקרים, צנרת גינה, חיבור לדוד שמש/חשמל והתקנה של אביזרי קצה וכלים סניטרים. כמו כן מבצע קבלן האינסטלציה את ההכנות לניקוז מים מהמזגנים, חיבור למונה המים של הרשות המקומית ועוד.

שלבי עבודת קבלן האינסטלציה

 

שלב א – בשלב בניית שלד הבניין

האינסטלטור מכין תשתיות ניקוז ברצפה, מתקין צינורות אוויר וצמ"גים (צינור מי גשם = מרזב) וכן ממקם בריכות ושוחות ביוב מחוץ למבנה.

שלב ב' – בשלב התשתיות, לאחר סיום בניית השלד

בשלב זה פורס האינסטלטור את כל הצנרת בקירות ועל הרצפה, מתקין אינטרפוצים (החלק הפנימי) מחבר את ה"חנוכיות" (מחלקים), ניקוזי המזגנים, ובשלב יותר מאוחר מתקין את הניאגרות הסמויות והאמבטיות.

שלב ג' – גמרים

לאחר סיום עבודות הטיח, הריצוף והצבע ולאחר סגירת הבית בחלונות ובדלתות מתקין האינסטלטור את הכלים הסניטרים – ברזים, כיורים, אסלות וכו' וכן מכין את צנרת הגינה.

למה צריך לשים לב?

בתכנון – יש לשים לב שחדרי האמבט מתוכננים לפי התקנים השונים, לדוגמא שרוחב החלל מצידי האסלה לא יקטן מ-80 ס"מ, וכן רוחב מקלחון לא יקטן מ-80 ס"מ (רצוי 90 ס"מ). תכנון לא נכון גורם לאי נוחות רבה בשימוש היומיומי בחדרי הרחצה.

יש להחליט לפני תחילת הבניה על סוגי האסלות והניאגרות – סמויה + תלויה או רגילה, סוגי האינטרפוצים והטושים, מיקומי הברזים (מהמשטח, מהקיר), אמבטיה או מקלחון וכן הלאה. שינויים של אלמנטים במהלך הבניה יהיו מסובכים עד כמעט בלתי אפשריים, ויגררו הוצאות נוספות נכבדות.

בביצוע – יש להקפיד על שימוש בצנרת ואביזרים איכותיים ותקניים.

יש לוודא שהמפרט הרצוי מופיע בחוזה עם קבלן האינסטלציה ובמהלך הבניה תפקידו של מפקח הבניה לוודא שימוש בחומרים הנכונים ובעיקר ווידוא ביצוע התוכניות.