איך תבחרו פרגולה?

איך תבחרו פרגולה?

פרגולה לבית

פרגולת עץ

היתרון הגדול של פרגולה מעץ הוא שהיא משתלבת נהדר עם הגינה, ומהווה המשך טבעי לצמחיה ולעצים שמסביב. למי שאוהב גינה פראית וטבעית, פרגולת עץ היא פתרון עיצובי הרמוני.

איך לבחור סוג עץ? ישנם מספר סוגי עץ נפוצים להקמת פרגולות והם שונים באיכות ובמחיר.

הפתרון הזול יחסית הא עץ אורן, הוא קל לעיבוד ועמיד יחסית. לאחר מכן ישנו עץ גושני, שיוצר מראה כפרי, והוא חזק ועמיד במיוחד. הוא מעט יקר יותר.

בנוסף, קיים עץ איפאה, שהוא גם יפה וחזק, אך לרוב יותר פופלארי לדקים מאשר לפרגולות

החלטתם שאתם הולכים על פרגולת עץ? כדאי לבחור בעץ שעבר חיטוי בתהליך אימפרגנציה, כדי שהוא יהיה מוגן מפני מזיקים ולא יירקב בטווח הארוך.

החיסרון של פרגולת עץ קשור לתחזוקה. מידת התחזוקה הנדרשת היא בהתאם למיקום הפרגולה, למידת החשיפה שלה לשמש וללחות. אחת לשנה (בהתאם למיקומה) יש צורך להקפיד על שיוף העץ ועל צביעתו או שימונו מחדש. גוון העץ דוהה במהירות, אך באמצעות תחזוקה נכונה שלו הוא יכול להיראות חדש בעלות נמוכה יחסית.

אם בחרתם בפרגולה מעץ, מומלץ ביותר לחפות את הפרגולה מפני הגשם. פרגולה ללא חיפוי לרוב תחזיק לא יותר מ- 4-3 שנים, ויכולה אף לקרוס במקרים מסוימים, כי המים גורמים לעץ להיאכל לאורך זמן. גם צמחים מטפסים עלולים להזיק לפרגולה שעשויה מעץ, כיון שהם מחזיקים מים ומזמינים חרקים, שיכולים להזיק לעץ.

פרגולת אלומיניום

היתרון הגדול של פרגולה מאלומיניום הוא שהיא לא מצריכה כמעט תחזוקה והיא עמידה יחסית בתנאי גשם ושמש. היא קלה ולכן לא מכבידה על המבנה. היא מגיעה בגוונים רבים, כך שקל להתאים אותה לעיצוב הבית, ולהפוך אותה למעשה לחלק ישיר מהבית. קל לצבוע אותה והיא בעלת מראה חדשני יותר. בפרגולה מאלומיניום ניתן להתקין מנוע, שמאפשר פתיחה וסגירה של שלבי הפרגולה, וויסות כמות השמש והאור החודרים דרך השלבים.

החיסרון הגדול הוא עיצובי, כיון שמי שאוהב מראה כפרי, יצטרך להתפשר על העיצוב. קורות האלומיניום הן ישרות, ולא ניתנות לעיצוב כמו עץ וברזל. מבחינת המחיר, הרי שמחירה גבוה יותר מפרגולת עץ סטנדרטית. אמנם כיום ישנה תחרות בשוק שהובילה להורדת מחירים, אך עדיין היא יקרה יותר בהשוואה לעץ.

פרגולת ברזל

היתרון של פרגולה מברזל הוא דווקא המראה שלה. אמנם היא מגושמת, אך יכולה להיחשב ליצירת אמנות של ממש, באמצעות פיתוחים שונים והוספת חלונות זכוכית כחלק מהפרגולה.

החיסרון הוא שהיא קשה יותר לעיבוד, ומחייבת ריתוך בין חלקי הברזל השונים. בשל כך היא יקרה יותר, ומחייבת תחזוקה כנגד חלודה, כדי להגן עליה. בשל משקלה הרב, חשוב מאוד להקפיד על מקצועיות בהתקנה שלה, ועל נהלי בטיחות, ולא להתפשר על בעל מקצוע שאינו מתמחה בתחום.

98% מהפרגולות בארץ הן מעץ או מאלומיניום. פרגולות מברזל הרבה יותר נדירות בארץ.

כמה עולה פרגולה? קשה מאוד לתמחר עלות פרגולה בגלל פערי המחירים הגדולים הנובעים מסוג החומר, גודל הפרגולה, מורכבות ההתקנה ועוד. פרגולת עץ תעלה מ-600 ועד 1,200 שקל למ"ר (כולל חומר ועבודה). פרגולת אלומיניום תעלה בין 1,200 ל-1,600 שקל למ"ר, כשניתן להוסיף מנוע, למשל לפתיחת החיפוי, בעלות של כ-1,800 שקלים.

פרגולת ברזל תעלה מעט יותר מפרגולת עץ, תלוי ברמת הפיתוחים הנדרשת, וגם בעובי קורות המתכת, אך תתחיל מכ-650 שקל למ"ר.

כמה עולה פרגולה?

קשה מאוד לתמחר עלות פרגולה בגלל פערי המחירים הגדולים הנובעים מסוג החומר, גודל הפרגולה, מורכבות ההתקנה ועוד. פרגולת עץ תעלה מ-600 ועד 1,200 שקל למ"ר (כולל חומר ועבודה). פרגולת אלומיניום תעלה בין 1,200 ל-1,600 שקל למ"ר, כשניתן להוסיף מנוע, למשל לפתיחת החיפוי, בעלות של כ-1,800 שקלים. פרגולת ברזל תעלה מעט יותר מפרגולת עץ, תלוי ברמת הפיתוחים הנדרשת, וגם בעובי קורות המתכת, אך תתחיל מכ-650 שקל למ"ר.