בידוד ואיטום

בידוד ואיטום

נושא הבידוד והאיטום הינו אחד הדברים החשובים שיש לקחת בחשבון לקראת תהליך בניה. תחילה, יש להבין את ההבדל בין בידוד לבין איטום. בית מבודד הוא בית השומר על טמפרטורה פחות או יותר קבועה לאורך כל עונות השנה. בית אטום הוא בית שמים לא חודרים לתוכו. בידוד יכול להיות חלקי. ככל שתצפו יותר את ביתכם בחומרי בידוד כן הוא יהיה מבודד יותר ויחסוך מכם את הצורך בחימום הבית וקירורו בעונות השנה השונות. איטום – אין חלקי! אם חודרות אל הבית טיפות מים ואפילו בודדות – הבית אינו אטום. יתרה מזו, הטיפות הבודדות יתרבו במשך הזמן ויגרמו נזק.

דגשים

  • חובה לשים ארגזי פוליביד מתחת לרצפת הבית.

 

  • יש להשתמש בבלוקים מבודדים במעטפת הבית.

 

  • יש להקפיד לשים לוחות אדקס לציפוי 'גשרי הקור' (בטונים) ובטקל על הגג השטוח או יריעות אלומיניום בגג הרעפים.

 

  • בבתים הנבנים בעשור האחרון, יש שטח חלונות גדול מאד ביחס לעבר. חלונות אלה צריכים גם הם להיות מבודדים ואטומים. ודאו שאתם מקבלים את הטוב ביותר מבחינת איטום ובידוד.

 

  • קבלני איטום רבים לא שמעו מימיהם את המושג "אחריות". קחו רק קבלן איטום המעניק 10 שנות אחריות על האיטום. דרשו תעודת אחריות כתובה. ודאו שמפקח הבנייה שלכם בודק היטב את עבודת קבלן האיטום. אל תתפשרו.

 

  • הבינו את משמעותו של המחיר הנמוך – בעולם האיטום בישראל קיימים חומרים רבים שרמת האיכות שלהם שונה קיצונית זה מזה. אם תדחקו את קבלן האיטום לפינה עם המחירים, הוא ייאלץ להשתמש בחומרי איטום טובים פחות, לא תהיה לו ברירה, הוא חייב להרוויח מכם. ברוב המקרים כלל לא תדעו שחומרי האיטום נחותים. באיטום אל תשחקו. מוטב לשלם עוד כמה אלפי שקלים על עבודות שבהן יש פוטנציאל ליקויים גבוה.

 

  • איטום גגות שטוחים – בגגות שטוחים יש צורך לבנות גם מעקה גג. יש להקפיד על ביצוע נכון של האיטום במעלה המעקה הבנוי , על מנת שהמים לא יזלו מתחת ליריעות האיטום ולתוך הבית. קבלן האיטום וכן המפקח יודעים כיצד לבצע זאת, חשוב שתדעו לדרוש הקפדה על כך.

 

  • איטום חדרים רטובים – מקובל לאטום את רצפת החדר הרטוב (אמבטיות ושירותים). מומלץ מאוד למרוח את חומר האיטום גם על קירות האמבטיה, במקומות הסמוכים לאמבטיה עצמה או למקלחון. מריחה כזו תבטיח את איטום הקירות בצורה טובה יותר ולא תאפשר מעבר מים מהחדר הרטוב לחלל הסמוך.

 

  • בידוד אקוסטי בין חדרים במחיצות גבס – בונים רבים נמנעים מבניית מחיצות פנים מגבס בגלל ששמעו כי ישנן בעיות אקוסטיקה בין החדרים. אמירה זו היא חלקית ומאוד לא מדויקת. בבנייה בבלוקים, ככל שמשקלו של הבלוק גדול יותר, כך הבידוד האקוסטי טוב יותר. לא כך הדבר בגבס. פלטות הגבס עצמן מבודדות אקוסטית מעט מאוד ולכן נהוג לשים שתי פלטות צמודות כדי להקטין את מעבר הקול. מעבר לכך מה שקובע באמת, הוא המילוי ששמים בין הפלטות המהוות את המחיצה כולה. ישנם חומרים זולים ופחות טובים וישנם חומרים איכותיים מאוד ולא זולים כלל. החומרים הטובים הנמכרים בשוק נותנים פתרונות אקוסטיים מצוינים.

 

  • איטום מרתפים – איטום מרתפים הוא נקודת התורפה הגדולה ביותר אצל בונים. קבלני איטום שונים לא תמיד מקפידים על פרטי איטום המרתף או על יישום מושלם שלהם ומכאן שחדירת מים למרתפים הוא אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר והגרועים ביותר מבחינת יכולת התיקון שלהם. מוטב להתייעץ עם יועץ הקרקע לפני שמקבלים החלטה סופית לגבי סוג האיטום למרתף.