קבלן חשמל

קבלן חשמל

קבלן חשמל

קבלן החשמל הוא אחד מהקבלנים שמלווים את תהליך הבניה מתחילתו ועד סופו. יש לבחור את הקבלן עוד לפני תחילת העבודה, שכן הוא נכנס לבית כבר בתחילת בניית השלד (בהארקת היסוד).

יש לבחור בחשמלאי מוסמך בלבד!!

קבלן החשמל עובד ע"פ שני סוגי תכניות – תכנית מיקום נקודות חשמל (שקעים, תאורה, מיזוג, תקשורת וכו') שהוכנה ע"י האדריכל או מעצבת הפנים ותכנית התשתיות/מעגלים שהוכנה ע"י יועץ חשמל/מהנדס חשמל. במקרים של בית פשוט, חשמלאי מוסמך יכול לבצע את העבודה ללא תכנית של יועץ חשמל, אלא רק על סמך תכנית מיקום הנקודות.

שלבי עבודות החשמל

שלב א' – לפני תחילת עבודות השלד, לחיבור חשמל זמני והארקת יסוד.

שלב ב' – במהלך עבודות השלד – מכין תשתית ברצפת קומת הקרקע, ממ"ד ותקרות.

יש לוודא בשלב זה שהוחלט סופית על מיקום נקודות החשמל בממ"ד ומיקום נקודות התאורה בתקרה, שכן הקבלן מכין תשתית בתוך היציקות, על מנת להימנע מחציבות מיותרות.

בשלב זה קבלן החשמל מניח את היסודות לתשתית החשמל של הגינה וסביבת הבית.

שלב ג' – שלב התשתיות, לאחר סיום בנית השלד. בשלב זה קבלן החשמל חוצב בקירות ע"מ לקבע את הצנרת והקופסאות בכל הבית, ע"פ תכנית מיקום הנקודות.

מומלץ להגיע לבית לפני תחילת שלב זה, יחד עם האדריכל/מעצבת, על מנת לבדוק בשטח את המיקומים של האלמנטים השונים ולבצע שינויים במידת הצורך. לאחר מכן קבלן החשמל משחיל חוטים (שלב החיווט) בצנרת ומסיים את ההכנות לקראת שלב הגמר של הבית.

שלב ד' – גמרים (לאחר סיום עב' הטיח, הריצוף והצבע)

בשלב זה מחבר החשמלאי את האביזרים "הלבנים" (שקעים, מפסקים, לוחות חשמל ראשיים ומשניים), מחבר את לוח החשמלומכין את הבית לביקורת בודק (מהנדס חשמל מוסמך) חיצוני מטעם חברת החשמל.

 

למה כדאי לשים לב?

 

תכנון מוקדם

לפני שישבתם עם המתכנן (האדריכל/מעצבת, יועץ החשמל) כדאי לחשוב בעצמכם: היכן אתם זקוקים לשקעים השונים? איזה שימושים יהיו לכל שקע? היכן כדאי למקם את מתגי התאורה?

נסו לדמיין את ההתנהלות היומיומית בבית ולחשוב היכן דרושים לכם האלמנטים השונים. שימו לב למיקומי טלוויזיות, מחשבים, מקום למטענים שונים, האם תרצו מאווררי תקרה, למשל, מנורות קריאה, מכשירים יחודיים ועוד.

גם לאחר שהמתכנן מוסר לכם את התכנית, מומלץ לעבור עליה שוב לעומק, רצוי עם בעל מקצוע נוסף, ולבדוק האם יש דברים שלא חשבתם עליהם? האם יש שקעים מיותרים שסתם יעלו לכם כסף? האם התכנית תואמת את הריהוט שאתם מתכוונים להכניס לבית?

 

טיב חומרי העבודה של קבלן החשמל

ישנה חשיבות רבה לסוג הצנרת והאביזרים הנלווים אשר קבלן החשמל משתמש בהם בעבודתו בביתכם. לעיתים קבלנים חוסכים בעלויות ע"י שימוש בחומרים ירודים וזולים, דבר העלול להוות בעיה בטיחותית ותחזוקתית בעתיד. כדי למנוע זאת שימו לב קודם כל להצעת המחיר שקיבלתם, אם היא זולה משמעותית מהצעות מקבילות, יתכן שהקבלן יחסוך בחומרים.

הקפידו לפרט בחוזה באיזה סוגי צנרת ואביזרים קבלן החשמל מתכוון להשתמש, והתייעצו עם מנהל הפרויקט או מפקח הבניה שלכם לגבי החוזה. מפקח הבניה הוא זה שאמור לוודא שהחשמלאי אכן משתמש בחומרים שהוסכם עליהם.

שעוני שבת
אם אתם מעוניינים להתקין שעוני שבת בביתכם, יש לתת לכך התייחסות בתכניות החשמל.

תאורה
תכנית מיקום נקודות החשמל כוללת בתוכה גם את נקודות התאורה, אך מכיוון שלתאורה יש אפקט עיצובי מהותי, מומלץ להיות בטוחים שתכננתם בצורה נכונה, ע"י התייעצות עם מעצבת פנים או יועץ תאורה. מומלץ ביותר לרכוש את גופי התאורה לפני שלב ביצוע התשתיות, כדי למקם את הגופים בצורה האופטימלית ולהימנע מחציבות ושינויים מיותרים בשלבי הגמר.

הצעת המחיר של קבלן החשמל בדר"כ אינה כוללת התקנת גופי תאורה. במידה ותרצו, יש לתמחר ולסכם זאת מראש.

סעיף עבודות החשמל בבית אינו מהיקרים ביותר (כ 4% מעלות הפרויקט) אולם הוא מאד מורכב. יש להיעזר במנהל הפרויקט או מפקח הבניה על מנת לוודא שבחרתם קבלן חשמל מוסמך, אמין ומקצועי.