איך בוחרים אדריכל?

איך בוחרים אדריכל?

אדריכל לבית חדש

בחירת אדריכל היא אחת המשימות החשובות ביותר בפרויקט הבנייה.

האדריכל הוא איש המקצוע היחיד המלווה אותנו משלב ה"חלום" ועד קבלת המפתח וכניסתנו לבית ואף לאחר מכן.

מאוד קל לסגור עם אדריכל ולומר בדיעבד שטעינו בבחירה מכיוון שהוא גרוע.

אדריכל צריך להתאים את תכנון הבית לצרכי משפחתנו, ולא לנסות "להטביע את חותמו" בפרויקט הבנייה.

כדי למצוא אדריכל טוב שעונה על צרכינו כדאי לעשות מספר פעולות. אין דרך שידועה כדרך הטובה והמועילה ביותר, אך כל האפשרויות שיצוינו להלן, הן טובות ומניבות תוצאות:

  • ביקור בשכונות אשר יש בהן מספר רב של בתים שנבנו ב"בנייה עצמית" ובהרחבות של ישובים. בבואנו לשכונות אלה, אנו צריכים למצוא לא רק את הבתים "היפים", אלא גם את הבתים שבהם ניתן להבחין שבתכנון הבית הייתה התייחסות למיקום החלונות בבית, לראות אחידות בתכנון הבית, לראות שהמרזבים וצינורות הניקוז אינם גלויים לעין אלא מוסווים בתוך הבניין ועוד. מצד שני, צריך לזכור שאדריכל אמור לתכנן בית עבור המזמין ולכן בית שלא לטעמנו, לא בהכרח יצביע על בחירה גרועה של אדריכל, לפעמים מדובר דווקא בטעם גרוע של מזמין העבודה. כאשר אנו מסתובבים בשכונות, רצוי מאוד לצלם את הפרטים שאהבנו וגם את מה שלא אהבנו. זה יחסוך לאדריכל ולנו טרחה בהכנת הסקיצות. במסגרת מסע הצילומים יש לציין היכן בדיוק ממוקם האלמנט המצולם, כדי שנוכל לשוב לשם בעתיד.

 

  • אפשר לבחור אדריכל גם דרך חיפוש באתרי אינטרנט. ניתן להבחין בטעם ובדגשים של האדריכל על פי מוטיב מסוים שיופיע במספר פרויקטים שונים.

 

  • ניתן להתייעץ עם חברים שכבר בנו בית ולהתעניין כיצד בחרו את האדריכל ואם היו מרוצים ממנו. יש להתעניין איך הייתה הכימיה עם האדריכל, אם הם זוכרים וויכוחים מסוימים ומה היה הרקע לוויכוח, אם הייתה בעיית התנהלות עם האדריכל, אם ניתן מענה מהיר לשאלות ובעיות, אם היו בעיות כספיות כלשהן ועוד. חשוב לציין כי יש לקחת בעירבון מוגבל המלצות של חברים, ראשית מכיוון שלא תמיד צרכיהם דומים לצרכינו ולכן בית שיתכנן האדריכל שלהם, לא בהכרח יתאים לנו. שנית, אנשים אינם נוטים להודות בטעויות שעשו ולכן ההמלצות שלהם עשויות להיות הרות אסון עבורנו.

אדריכלות מוצלחת היא זו המשלבת פרקטיות ונוחות עם איכות אסתטית. רצוי להתקשר עם אדריכל טרם רכישת המגרש, כך תקבלו דעה מקצועית נוספת לצורך בחירת מגרש אשר יתאים יותר לצרכיכם. לא כל מגרש עונה ל"חלומות" שלנו. אם אנו אוהבים בית עם חלונות גדולים למשל, לא יתאים לנו מגרש בו השכנים קרובים ואין פרטיות.

הצעות מחיר נמוכות מדי יצביעו, ככל הנראה, על אדריכלים שעבודתם לא תענה במלואה לדרישותינו. הצעות גבוהות מאוד עלולות להצביע על אדריכלים הרגילים למכור 'שם' המהווה מותג.
חשוב למצוא את האיזון בין המרכיבים ולהשקיע זמן בבחינת אדריכלים שונים, אופן עבודתם ושכרם. ככלל ניתן לומר שאדריכלות איכותית דורשת אמנם השקעה לא קטנה אך תניב ברוב המקרים תמורה נדיבה.