בניית שלד הבניין

בניית שלד הבניין

בניית שלד הבניין

 בניית בניין,  בבניה של כל מבנה, לאחר הכנת השטח, הוא בניית השלד. השלד הינו היסודות, הרצפה וגג המבנה, מעטפת הבית החיצונית, קירות חיצוניים ופנימיים, מדרגות פנימיות (במידה והן יצוקות, יש מקרים בהם המדרגות בנויות מחומרים אחרים בשלב מאוחר יותר).הקבלן המבצע את השלד בדר"כ יבצע גם את הפיתוח, כלומר יציקת שבילים, מדרגות חוץ, חניות וגדרות. השלד הוא הבסיס של הבית, עליו ניישם בשלבים הבאים את כל התשתיות ומוצרי הגמר, כגון טיח וצבע, ריצוף, וכו'.

קיימות מספר שיטות לבניית שלד לבית מגורים. השיטה הנפוצה והמקובלת ביותר בישראל היא בניה באמצעות יציקות בטון ובלוקים. את גג המבנה ניתן לבנות ע"י יציקה – גג שטוח, או גג רעפים. אופציה אחרת היא שימוש בסוגים שונים של בניה קלה. לבניית השלד נדרשות תכניות עבודה של האדריכל ותכניות עבודה של מהנדס קונסטרוקציה. הבניה מתבצעת ע"פ התכניות. במידה ומתגלה חוסר התאמה בין שתי התכניות, אין לבצע שום שינוי ללא התייעצות עם המהנדס. לשם כך, רצוי שיהיה באתר מפקח בניה, שיתן מענה לבעיות מסוג זה ויפעל מול הבונה, מול האדריכל ומול המהנדס בהתאמה.

השלב הראשוני לפני בניית השלד הוא הכנת השטח. כאשר השטח מוכן לבניה יש לזמן מודד לסימון גבולות הבניין ומיקום הכלונסאות (או יסודות מסוג אחר).יש להקפיד על גידור אתר הבניה ושילוט בהתאם להנחיות ועדת הבניה המקומית.השלב הבא הוא ביצוע היסודות. קיימים מספר סוגים של יסודות ויש הבדלים במחיר ובמשך הביצוע של הסוגים השונים. הקובע הבלעדי לגבי סוג היסודות הוא מהנדס הקונסטרוקציה.

אחרי ביצוע היסודות עוברים לביצוע שאר השלבים:

  • יציקת מרתף אם יש
  • יציקת רצפה
  • עמודים
  • ממ"ד
  • תקרות
  • קירות חוץ ופנים

הבניה נעשית ע"פ התכניות.קיימים מספר סוגים של בלוקים לבניה. לכל סוג יתרונות וחסרונות וכן עלות שונה. סוג הבלוקים צריך להיקבע ע"י האדריכל או הבונה עצמו. מומלץ להתייעץ עם מפקח הבניה. יש לוודא שבחוזה עם קבלן השלד, שמכיל את מפרטי הבניה, מצוין סוג הבלוקים שאתם רציתם ולא הסוג שנוח לקבלן.

מקובל שבשלב קירות הפנים מניח הקבלן שורה ראשונה של בלוקים ומזמן את הבונה לראות ולהחליט על המשך הבניה. מכיוון שלחלק מהבונים קשה להתרשם ולהעריך את המבנה רק ע"פ התכניות, הם אוהבים 'לראות בעיניים' ואז להחליט אם נדרשים שינויים. מומלץ ביותר להתייעץ בשלב זה עם האדריכל/ית או מעצבת הפנים, לפני שמחליטים לשנות מהתכנית. אם מחליטים על שינוי יש להוציא תכנית שינויים ולוודא שמפקח הבניה וקבלן השלד מקבלים אותה ועובדים על פיה.

האחריות על בניית שלד המבנה חלה על קבלן השלד ומהנדס הבניין. הקפידו על עבודה מול קבלן רשום ומהנדס מורשה.

חשוב לוודא:

כי הביצוע נעשה בכפוף לתוכניות הבניה והיתרי הבנייה, כי לא בוצעו חריגות וכי הבניה בוצעה בכפוף לחוקי התכנון והבניה.

עלות הקמת שלד הבניין הינה 35%-40% מעלות הבניה.

משך זמן בניית השלד הינו כשליש ממשך זמן בניית הבית כולו. הקפידו לקבוע בחוזה עם קבלן השלד את משך הבניה הצפוי, וקבעו פיצוי כספי על איחור בסיום העבודה.

ביצוע מדויק ואיכותי של שלד המבנה יבטיח לכם המשך תהליך בניה קל ובית יציב לשנים רבות.