גורמים המשפיעים על עלויות הבניה

גורמים המשפיעים על עלויות הבניה

מיקום גיאוגרפי

יש משמעות רבה למיקום הבית. שונה בניית הבית אם הוא נבנה בגוש דן, בערבה או ברמת הגולן. בבידוד הבית יש הבדל בין בידוד טרמי (חום וקור) לבין בידוד מרעשים (כאשר הבית קרוב לכביש סואן, לגן שעשועים או לשדה תעופה).
כמו כן, אם הבית נבנה על צלע הר, חשוב לתת את הדעת אם יש צורך בביסוס מיוחד, מפתחים גדולים עם חשיפה גדולה לנוף, רוחות ועוד.

טופוגרפיה של המגרש

חוץ מעלות בניית הבית עצמו, הטופוגרפיה של המגרש עלולה במקרים מסוימים לייקר את עלויות הבנייה הכוללת. הטופוגרפיה תקבע את עלות פיתוח והכנת השטח לקראת הבנייה, עלות ביסוס הבית, עלות בניית גדרות וקירות תמך, שבילים, משטחים ועוד. כמו כן, במגרש פינתי עלות רוב הגדרות תהיה על חשבוננו, למעט הצד הגובל במגרש השכן. במגרש שבו יש שכנים משניים או שלושה צדדים, עלות הקמת הגדרות תתחלק בין השכנים.

תכנון אדריכלי

לתכנון הבית יש השלכות על עלות בניית הבית. כאשר בונים בית בשטח כולל של 180 מ"ר העלות תהיה שונה אם הבית כולו בנוי קומה אחת, שתי קומות או כמה מפלסים. שינויים במהלך הבנייה עלולים לייקר משמעותית את בניית הבית.

מפרט טכני

המפרט הטכני משפיע רבות על עלות הבית. האם נתקין תריסים חשמליים? חיפוי קירות באבן? עץ גושני בתקרה? עבודות גבס רבות? אריחי ריצוף יקרים? מאות פריטים שאליהם מתייחס המפרט הטכני יכולים להוזיל או לייקר את עלויות הבנייה.

שוק הבנייה וזמינות הקבלנים

לאורך השנים חלו שינויים רבים בשוק הבנייה בישראל ואלה השפיעו ישירות על עלות הבנייה. עלות הבנייה שונה אם הקבלן עובד עם פועלים פלשתינאים (תלוי באישורים, סגר ועוד), עם פועלים זרים (סינים, רומנים ועוד), עם ערבים ישראלים או מקפיד על טהרת העבודה העברית.

ניהול נכון של פרויקט הבניה

יש לתת את הדעת על ניהול פרויקט הבנייה. גורמים רבים עשויים להשפיע על עלות הבנייה: תמחור ראשוני, שינויים במהלך הבנייה, עבודה עם קבלן מפתח או קבלנים נפרדים לכל תחום, שכירת מנהל פרויקט בנייה ועוד. בנוסף חשוב לזכור שבכלאחד מתחומי הבנייה יש שלושהגורמים המשפיעים על העלות,ומהם נגזר המחיר אותו נשלם: עלות החומר, עלות העבודהוהרווח אותו מפיק מבצע העבודה. אם ננהל נכון את פרויקט הבנייה – נצליח לתמחר את החומר (בדיוק), את עלות העבודה (כמעט בדיוק) ונתייצב בעמדה נוחה לקראת מו"מ עם כל קבלן וקבלן.

בחירת קבלנים טובים

קבלן טוב, הוא קבלן שעונה לשלושת הקריטריונים הבאים: מקצועי, זריז ואמין. בחירה בקבלן טוב היא אחד התנאים העיקריים להצלחת פרויקט הבנייה. לדוגמה, לא מספיק לקבל המלצות טובות על קבלן שלד. יש לבדוק גם מי השתתף בצוות שבנה את אותו השלד. ייתכן שלקבלן השלד יש עשרה צוותים שונים לבניית שלד, אך אנו נהיה מעוניינים בצוות שבנה לחבר שלנו ולא בצוות שנכשל בתוצאת בניית שלד אחר.

היערכות נכונה ומקצועית הלוקחת בחשבון את כל השיקולים שמנינו לפני תחילת הפרויקט – תבטיח עמידה בתקציב בצורה הטובה ביותר.