תלונות נפוצות בבניית בית

תלונות נפוצות בבניית בית

תלונות נפוצות בבניית בית

לצערנו, משיחות עם בונים בתהליך הבניה או לאחר סיומו, אנו שומעים בעיקר על הבעיות, התקלות והצרות שקרו להם במהלך הבניה וכן תלונות רבות על איכות הבית המוגמר.

לחלק גדול מהבונים חווית הבניה לא הייתה חוויה חיובית ונעימה (בלשון המעטה) אולם, כמו דברים רבים אחרים בחיים, הכל תלוי באופן הניהול והביצוע של דברים.
בהמשך מובאות התלונות הנפוצות ביותר בשוק הישראלי, אולם ישנן כמובן עוד תלונות ובעיות רבות ומגוונות.

יש לשים לב שאמנם הבעיות נראות רבות וקשות, אך היערכות נכונה מראש, ניהול מקצועי של פרויקט הבניה ופיקוח צמוד יכולים למנוע מראש ואף לפתור את רובן.

חוסר יושר של הקבלנים

לאורך השנים ענף הבניה קנה לו שם של ענף לא אמין ובעל בעיות יושרה רבות. חוש האחריות של חלק מהקבלנים ובעלי המקצוע בתחום אינו מהמפותחים ביותר. קבלנים קובעים פגישה ולא מגיעים, מבטיחים להביא חומר וזה לא מגיע, מבטיחים דבר מה ועושים דבר אחר (בכדי להגדיל את רווחיהם) וכך גוררים את המעורבים בפרויקט לויכוחים ותככים.

הקבלן "ברח" באמצע הבניה עם הכסף

כל אחד כנראה שמע/מכיר/יודע על מישהו שבנה והקבלן "ברח" לו באמצע, כלומר השאיר את העבודה לא גמורה ונעלם עם כספים ששולמו לו עבור עבודה עתידית. מצב זה מחייב הבאת קבלן אחר, דבר המעכב את קצב התקדמות הבניה ועולה יותר לבונה, כיון שהקבלן החדש צריך לקבל את המגיע לו והכספים ששולמו לקבלן הנעלם נעלמו יחד איתו.

פערי הצעות מחיר גדולים מאד

אחת הבעיות הגדולות בה נתקלים בונים בשלבי הבניה השונים היא פערי מחיר גדולים בין קבלנים שונים. הבונה בדר"כ לא יודע ממה נובעים ההפרשים והאם קבלן זול יתן שרות מקצועי כמו קבלן יקר. בעיה זו נובעת ממספר סיבות – מפרטים ותכניות לא מספיק מדוייקים שבעטים הקבלן לא יודע להעריך נכון את עבודתו, רמת קבלנים ירודה, קבלנים ללא עבודה ולחוצים לקבלת העבודה ועוד.

הפרויקט לא נגמר

ענף הבניה בישראל מוכר מאד כענף "ללא זמנים". פרויקטים רבים אינם מסתיימים במועד שנקבע להם מראש. בפרויקט בניה של בית פרטי אחד יש קרוב ל- 350 פעילויות, מעל 70 גורמים להם תשלמו כסף ומעל ל- 27 בעלי מקצוע. ניהול של כל המשימות, המשאבים, ההזמנות והתשלומים דורש ידע ויכולות ניהוליות גבוהות והכרות מעמיקה עם עולם הבניה. כניסה לפרויקט בניה ללא הידע והיכולות המתאימות תסתיים לרוב הרבה אחרי הזמן המתוכנן.

חריגה מהתקציב

החריגה הכספית הממוצעת בישראל, בבנית בית פרטי, עומדת על כ-29%. זהו סכום עתק כאשר מדובר בפרויקט שעלותו לרוב למעלה ממליון ש"ח. חריגות תקציביות נגרמות מסיבות רבות במהלך כל הפרויקט, החל מרכישת המגרש וכלה באכלוס הבית. חריגה תקציבית הינה האויב הנפוץ והגרוע מכל לבונים. עבור לא מעט בונים, סטייה תקציבית היא מכת מוות לפרויקט ולא מאפשרת להם לסיים את הפרויקט בהצלחה. לחילופין, לא מעט בונים מגדילים את המשכנתא המקורית ומתחייבים להחזר חודשי גדול מזה שהם יכולים לעמוד בו.

תכניות לא תואמות את התקציב

תלונה זו היא אחת המתסכלות ביותר. הבונים עוברים תהליך ארוך של תכנון וחודשים רבים עד קבלת היתר הבניה המיוחל, אך למרות זאת, בדר"כ הם לא בודקים את מידת התאמת תוכניות הבניה שלהם לתקציב העומד לרשותם. כך קורה, שביציאה למכרזים ותחילת הבניה המציאות תופחת על פניהם, הצעות המחיר שהם מקבלים גבוהות בהרבה ממה שציפו לקבל ורק אז הם מבינים שיש להם בעיה תקציבית.

אי התאמה בין מה שהזמנתי למה שקבלתי

חשוב ביותר לוודא שכל המעורבים בביצוע מבינים בדיוק את פרטי העבודה ורצוי "ליישר קו" בין רצונות הבונה ליכולות של הקבלן. לצערנו, גם במקרים בהם הכל מוגדר כיאות, ישנם לא מעט בעלי מקצוע שמסיבות שונות מתחכמים ומעגלים פינות. מביאים לשטח חומרים, אלמנטים, אביזרים ומוצרים שלא תואמים את מה שהוסכם ואת אשר הגדירו המתכננים. בדר"כ מחיר זול לעבודה יגרור נסיון של הקבלן להרוויח יותר על ידי שימוש בחומרים נחותים, בפועלים לא מיומנים או בקיצור משך זמן העבודה על חשבון האיכות.

הבית קר מאד בחורף וחם מאד בקיץ

בעיית הקור והחום בבית היא אחת המציקות ביותר לתושבי הבית ומסוג הבעיות להן אי אפשר לתת פתרון איכותי לאחר מעשה. בשלבי הבנייה יש להשקיע מחשבה וכסף בבידוד הבית. בידוד בית בצורה לא מספקת גורם לתחושת אי נוחות ולצריכת אנרגיה מוגברת, הן בחורף והן בקיץ.

סדיקה בקירות

בתים רבים בישראל סובלים מסדקים בקירות, הן בפנים הבית והן בחוץ. הסדקים מעיבים על מראה הבית וגורמים למפח נפש, היות וכולנו רוצים בית חדש ויפה ולא בית חדש וסדוק. חלק מהסדקים מהווים סכנה אמיתית למבנה וליושבים בתוכו, אחרים הם כאלה הניתנים לתיקון בקלות.

נזילות מצנרת מים

תופעת הנזילות מתגלה בדר"כ כאשר כבר נגרמים נזקים לבית. בעיה זו היא מהנפוצות בקרב בונים. נזילות שמופיעות לאחר הבניה הן בעיה קשה שפתרונה מסובך ויקר, אולם במהלך הבניה זהו ענין שפיקוח צמוד וקבלן מקצועי ימנעו בקלות.

רטיבות בבית לאחר בניה

תלונה זו מקורה בליקוי הבניה הנפוץ ביותר בישראל ב- 30 שנים האחרונות. ליקוי בניה זה בדרך כלל מופיע במועד מאוחר ולא בסמוך לאכלוס הבית ותיקונו סבוך ולא פשוט. בדר"כ כלל הענין נובע ממפרט איטום לא מספק או מעבודת איטום רשלנית.

תכנון נקודות חשמל שלא על פי עיצוב פנים

לעיתים בונים מקבלים החלטה על שכירת מעצב פנים בשלב מאוחר. הם מניחים שמעצב הפנים צריך להיכנס לתמונה רק בשלבים שלפני עבודות הגמר שכן מעצב הפנים משפיע רק על גמר הבית. טעות בסיסית בידם. מעצב הפנים נוגע כמעט בכל דבר בבית ובפרויקט ועל כן צריך לשתפו בפרויקט כבר בתחילת שלב התכנון. תקלה נפוצה הנגרמת משכירת מעצב פנים בשלב מאוחר מדי היא למשל תכנון נקודות החשמל של הבית בשלב התכנון האדריכלי. ביצוע נקודות החשמל על ידי קבלן החשמל בסוף שלב השלד ואז גילוי של אי התאמות רבות בין נקודות החשמל הקיימות לתכנון הפנים של מעצב הפנים. דבר הגורר פשרות רבות ו/או עלויות נוספות בשינוי נקודות חשמל.

הבית יפה אבל…

רוב הבונים משקיעים ימים ארוכים בשוטטות באולמות תצוגה שונים ושעות רבות של התלבטות מה לבחור ואיך להתאים כל דבר. כולם רוצים שביתם יהיה הכי יפה ומיוחד. במקרים רבים מסתבר לבסוף שחלק מההחלטות לא היו מוצלחות ומראה הבית אינו לשביעות רצונם המלאה. בעיה זו נובעת מכך שבונים "חוסכים" את השימוש במעצבת פנים, שתפקידה ליצור חיבור בין החומרים והאלמנטים השונים בבית ולהביא לשלמות והרמוניה של המראה הסופי, דבר שרוב הבונים לא מסוגלים לראות בעיצומו של התהליך.