לאחר בחירת האדריכל

לאחר בחירת האדריכל

אדריכל לבית חדש

הבנת נתוני השטח והסביבה מחייבת ביקור של האדריכל במגרש עצמו, צילום המגרש וקבלת תכנית מדידה מהמודד. אדריכל המבנה חייב להתייחס לטופוגרפיה של המגרש, כיווני האוויר ולבתים הסמוכים למגרש לצורך עיצוב המבנה, קביעת הפתחים ומיקום החצר. חשוב לזכור שאילוצי מגרש רבים משפיעים על עלויות בניית הבית.

אם המגרש הסמוך עדיין ריק יש לבקש מהאדריכל (טרם הכנת התכנית) לבדוק בוועדה המקומית לתכנון ובנייה אם קיים היתר בנייה למגרש זה.

האדריכל יקבל את מגבלות התכנון לגבי המגרש המתוכנן מהוועדה. המגבלות יימסרו באמצעות "דף מידע", המהווה מסמך משפטי רשמי המאשר בפני האדריכל את נתוני התב"ע.

עיון בסדרת השאלות הבאה תעזור לכם לגבש את רשימת ההנחיות הראשונות שעליכם לתתלאדריכל לקראת הכנת הסקיצה הראשונה:

 

  • חדרי השינה: כמה חדרי שינה נחוצים לנו? מה גודלם הרצוי? האם קיימת ציפייה לילדים נוספים? האם יש ילדים בוגרים שעומדים לעזוב את הבית בטווח הקרוב? האם יהיה צורך בחדר משפחה? אולי כדאי לתכנן את חדר המשפחה כך שיהפוך בעת הצורך לחדר נוסף? האם יש צורך בכניסה נפרדת לילדים בוגרים? האם יהיו חדרים שיתוכננו עם חדר רחצה צמוד? מה יהיה גודלו ותוכנו של חדר האמבטיה המשותף?

 

  • אזורי השירות: מה הם צרכי הכביסה והאחסנה? האם יש צורך במזווה? האם תהיה יציאה מחדר הכביסה ישירות לחצר? האם יש צורך אמִתי במרתף? (מרתף מייקר משמעותית את עלויות החפירה, היציקות והאיטום, ומאריך את משך הבנייה)

 

  • יחידת ההורים: מה גודלה הרצוי? האם יש צורך בחדר ארונות? (רצוי לתת עדיפות לארון קיר גדול על פני ח' ארונות קטן!) האם תהיה בה פינת ישיבה? מה יכיל חדר האמבטיה הצמוד ליחידה? (ג'קוזי? …כמה פעמים באמת יהיה הג'קוזי בשימוש?) באיזו קומה תהיה היחידה? האם כדאי לפתוח את היחידה אל חצר או מרפסת צמודה?

 

  • אורח החיים: האם העיסוק המקצועי מאופיין בעבודה מן הבית? כיצד זה משפיע על צרכנו? האם יש לתכנן חדר עבודה? האם כדאי לתכנן לו כניסה נפרדת? מה הם הרגלי האירוח, הבישול והאכילה? מה יהיה גובה התקרה באזורי האירוח?

 

  • נושאים כלליים: איך כדאי לנצל את הממ"ד? היכן רצוי למקם את שירותי האורחים? (או יותר נכון – היכן לא רצוי למקם אותם…), היכן כדאי למקם את גרם המדרגות?

 

  • החצר: איך תיראה הגינה הצמודה לאזור האירוח? איזה סוג גדרות מועדף? האם יש צורך בפרגולה? (כדאי להכניס אותה בבקשה להיתר משום שהיא אינה מחויבת באחוזי בנייה ואגרות) מה מספר כלי הרכב וגודלם? (חניה מקורה היא בהחלט פונקציה נעימה אבל כרוכה בתשלום אגרות בנייה למועצה, לעירייה או למנהל מקרקעי ישראל.)

 

לאחר גיבוש התכניות הן מוגשות לוועדה המקומית לקבלת היתר בנייה. במקביל לתהליך זה, האדריכל מתחיל לעבוד על תכניות העבודה המיועדות לקבלנים. בנוסף, האדריכל (אם סיכמנו מראש שהוא עושה זאת כמובן) מכין את המפרטים וכתבי הכמויות.